Trudno jest wskazać jedną definicję coachingu. Na przestrzeni lat powstało wiele klasyfikacji oraz podziałów mających za zadanie usystematyzowanie tego procesu.
Według Polskiej Izby Coachingu, coaching to metoda wspierania rozwoju, realizowana w formie cyklu spotkań pomiędzy coachem a klientem, podczas których coach, poprzez aktywne słuchanie, zadawanie pytań oraz stosowanie innych specyficznych narzędzi i zadań rozwojowych, towarzyszy klientowi w wyznaczaniu ważnych dla niego celów, odnajdywaniu wewnętrznych zasobów potrzebnych do ich realizacji oraz ustalaniu i wdrażaniu planów działań. Coach wspiera klienta w odkrywaniu i efektywnym wykorzystaniu osobistego potencjału celem podnoszenia jakości jego życia.
Czym dla mnie jest coaching?
To partnerska relacja pomiędzy coachem a klientem, w której stwarzana jest przestrzeń do refleksji. Pierwsze skrzypce gra klient. To on jest autorem celu, ma motywację do zmiany, chce podniesienia swoich umiejętności i poprawy jakości życia. Coach towarzyszy klientowi w procesie, jest to wspólna droga, której rezultatami zostaje obdarowany klient.
Kim jest coach?
Coach jest przewodnikiem, towarzyszem podróży, który wykorzystuje całą swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności pomagając klientowi w wydobywaniu jego potencjału.
Coaching ukierunkowany jest przede wszystkim na praktykę, na wprowadzaniu zmian i wkraczaniu na nowe, nieznane dotąd tereny. Z założenia jest pozytywny i koncentruje się na efektach. Coaching dostarcza narzędzia, uczy nowych umiejętności, pomaga przekraczać ograniczające przekonania, pomaga odkrywać wspierające wartości. Coach nastawiony jest na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi, kierunków zmian i działań zwiększających efektywność i jakość funkcjonowania.
Coaching ma jasno określoną formę, jest planowany, ma swoją strukturę, której ramę trzyma coach.
Zapraszam do wspólnej podróży,
Sylvia Lange